News (NNTP) Nedir ?

News ya da gerçek adıyla USENET, NNTP (Network News Transfer Protocol) isimli bir Internet protokolunu kullanarak dünya üzerindeki ağ kullanıcılarının (Internet, BITNET, UUCP) değişik konularda haberleşebilmelerini ve tartışabilmelerini sağlayan bir iletişim aracıdır.İlk kez 1979-80 yıllarında Duke Üniversitesi’nden Steve Bellovin, Jim Ellis, Tom Truscott ve Steve Daniel tarafından oluşturulan USENET günümüze kadar varlığını korumakla kalmamış, aynı zamanda gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. 

Haber sunucuları (News Server) sayesinde çeşitli konulardaki haber grupları (Newsgroups) içerisinde bilgiler almak, mesajlara cevap yazmak veya tartışılan konu hakkında aktif olarak görüş bildirmek mümkündür. Sık kullanılan yazışma listelerinden farklı olarak mesajlar, gruba üyeliği gerektirmez ve her kullanıcıya postalanmazlar. Tüm mesajların bir kopyası haber sunucularda saklanırlar. Böylece haber istemcileri (News Client) kullanılarak istendiği zaman alınması ve kullanıcıların yalnız ilgilerini çeken haber gruplarını ve istediği mesajları izleyebilmesi sağlanarak hem ağ üzerindeki ileti trafiği azaltılmış hem de mesaj kutusunu (inbox) temizleme gibi gerekli fakat bir o kadar da zahmetli olabilen işler ortadan kaldırılmıştır. 

News'te kullanıcıların yolladığı mesajlar, haber sunucular tarafından alınır ve sunulurlar. News, kendi içerisinde konulara göre düzenlenmiş hiyerarşik bir yapıya sahiptir. 

Haber sunucuların da hangi grupların bulunacağına karar vermek, yeni gruplar eklemek ya da çıkarmak haber sunucusunun yöneticisinin yaptığı işlerdir.  Siz de bir haber grubu oluşturmak isterseniz, konuyu belirledikten sonra haber sunucusu yöneticisiyle bağlantı kurup bu fikrinizi iletebilirsiniz. (info@newskolik.net

Haber sunucuları herkese açık olabileceği gibi haber sunucusunun saldırı, kirletme gibi kullanıcı denetimi gerektirdiği durumlarda üye girişi gerekebilir. Newskolik.Net şu anda üyelik gerektiren bir haber sunucusudur. 

Haber sunuculara mesaj yollayıp alabilmek için bir haber istemcisine ihtiyacınız vardır. Kullanılan işletim sistemine göre farklılık gösterseler de haber istemcilerin yaptığı iş aynıdır. Haber sunucusunun adresini ve mail hesabınızı (SMTP) girdikten sonra sahip oldukları arayüzle kullanıcının haber gruplarına üye olmalarına, mesajları okumalarına ve yazmalarına yardımcı olurlar. Popüler haber istemcilerine örnek olarak Outlook Express, Mozilla Thunderbird ve Mesnews’i gösterebiliriz.

Üye Kontrol PaneliUnuttum ki ?  Giriş
Neymiş Bu ? Kaydolayım !